Odpadové hospodářství

Zdravotní odpad

Pod pojmem zdravotní odpad jsme si dříve představili jen odpad z nemocnic a z ostatních zdravotnických zařízení nebo jim podobných zařízení zahrnující komponenty různého fyzikálního, chemického a biologického materiálu, který vyžaduje zvláštní nakládání a odstranění vzhledem ke specifickému zdravotnímu riziku.

V současné době je zdravotnický odpad všude kolem nás a každý z nás ho denně produkuje. Každý den člověk použije několik jednorázových roušek, respirátorů či jiných hygienických potřeb, které právě patří do zdravotnického odpadu. Odpady vyprodukované ve zdravotnictví patří mezi nebezpečné odpady, které mohou obsahovat infekční agens, genotoxické látky, toxické chemické látky, nepoužitelná léčiva, radioaktivní látky nebo ostré předměty. Tento odpad představuje riziko nejen pacienty, zdravotnický a pomocný personál, ale může ohrozit i veřejné zdraví včetně životního prostředí.

 

Nádoby na odpadní zdravotní materiál

Mezi hlavní cíle bezpečného nakládání s odpady patří nutnost třídění. V první rovině na nebezpečné a ostatní a v druhé na využitelné a nevyužitelné, které se bohužel musí ukládat do skládky.

Jedná se především o jednorázové ochranné předměty:

- roušky

- respirátory

- bavlněné roušky

- antigenní testy

- odběrové sady

Tyto nebezpečné odpady se likvidují v tomu určených spalovnách a skládkách pro nebezpečný odpad. Zdravotní odpad je díky jeho infekčním vlastnostem likvidován pouze ve spalovnách nebezpečného odpadu.

Nádoby společnosti Mediskont slouží ke sběru odpadního zdravotního materiálu, jako jsou roušky, antigenní testy a případně jiný odpad, který vyžaduje zvláštní způsob nakládání, a tudíž i jeho odstranění.

Likvidaci uvedeného nebezpečného odpadu provádí spalovna ve Vyškově společnost E K O T E R M E X a.s., která má smluvní vztah se společností Mediskont.

Jak to probíhá?

Svoz rozmístěných, odpadních nádob probíhá tak, že pracovníci svozu spalovny zabezpečenou nádobu odemknou a vymění pytel s nashromážděným odpadem za nový. Pytel je následně zvážen, zaevidován a zákazník dostane dokument o likvidaci zdravotního odpadu. Po příjezdu do spalovny jsou odpadní pytle vloženy do spalovací nádoby, která se následně vysype do násypky spalovací pece HOVAL.

Odborný servis a více informací Vám poskytne náš technik BOZP, pan Ing. Jiří Galuška: galuska@mediskont.cz

Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole:

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz

Žádné slevové akce a novinky Vám již neuniknou!

Odebírejte náš newsletter a mějte přehled o všech našich výhodných nabídkách.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zásad osobních údajů.